PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=96259}

Rok diabła

Rok ďábla
7,6 7 515
ocen
7,6 10 1 7515
6,9 7
ocen krytyków
Rok diabła
powrót do forum filmu Rok diabła

Nie wiem co w tym filmie takie pięknego. Jedno co mi sie podobało to tylko i wyłacznie muzyka. Taką historyjkę mogłoby opowiedziec mnóstwo ludzi. Fakt, alkoholizm jest chorobą i czasem widzi sie różne dziwne rzeczy: długie tunele, białe myszki no i anioły (jak to bywa w czeskich filmach). Muzyków przedstawiono jako idiotów- scena na "pustyni". Pogratulować pomysłu. Ciekaw jestem tylko czego trzba sie nabrać żeby miec takie wizje. Obejżenie tego filmu porównałbym do wizyty w Centrum Sztuki Współczesnej no ale to już tylko moja subiektywna opinia bo być moze nei jestem czuły na "sztuke współczesną". Obejżeć warto ale tylko dla muzyki.

__KLePA__

Co w tym filmie pięknego? Może ta magia, która przesącza się przez ekran z każdą minutą filmu, może muzyka, może europejski sposób nakręcenia, może dialogi wywołujące uśmiech na twarzy, a może sam język czeski. Nie wierzę w to, żeby sama muzyka potrafila stworzyć taki klimat. Do tego potrzebni są jeszcze ludzie o odpowiednim nastawieniu. Obejrzenie filmu można porównać do wizyty w Centrum Sztuki Współczesnej, ale tylko ze względu na to, że jest czeski film. Żadna wystawa na jakiej dotychczas byłem nie wytworzyła atmosfery takiego mistycyzmu, jaki widać w "Roku diabła".

użytkownik usunięty
TenTamTen

Ponieważ byłem na tej wystawie sztuki współczesnej razem z klepą to już mówie o co chodzi.Chodzi o to że chociaż były tam podobno naprawde wypasione dzieła ,to jednak niemogliśmy tego piękna dostrzec,dziwiliśmy sie że ktoś np. zachwyca sie paroma kropkami na białej kartce.Tak samo było tu.Nie wiem,może źle poprostu trafiliśmy,bo ja tej magii w ogóle nie widziałem.Tak samo nie wiele zeczy mnie śmieszyło( a nie jestem blondynką czy jakimś blokersem).To co zwróciło moją uwage to naprawde przemiłą muzyka.

muzyka, klimat, duch, przestrzeń - tak
język czeski, "samospalenie", anioły, pustynia - też ok
ale mimo to, film nie porwał mnie aż tak jak mógłbym się spodziewać.

ocenił(a) film na 8
shatter

Ja mam podobne odczucia, myślę że wiele osób też czuje jakieś niespełnienie. Gdybyśmy znali lepiej muzykę i śledzili twórczość Jaromirka, zrobiłby na nas większe wrażenie. Jednak coś z niego wyniosłam, mimo że bard był dla mnie całkiem obcy. Pewne ciepło, specyficzny klimat, oraz piękna muzyka którą mogę identyfikować z twórczością ukochanych przeze mnie polskich artystów :)

ocenił(a) film na 10
__KLePA__

"Rok Diabła" to jest jeden z tych filmów które się po prostu czuje albo nie. Nie da się tego wytłumaczyć - tak po prostu jest. Jest specyficzny. Jeśli ktoś wcześniej znał twórczość Nohavicy, Cechomora czy Plihala będzie inaczej odbierał ten film niż przeciętny widz. Jeżeli ktoś dodatkowo zna specyficzną czeską kultrę to będzie podobnie. Dla Czechów ten film to wielki przebój - bo to jest ich podwórko, gwiazdy ich sceny muzycznej, ich sposób opowiadania historii. Ten film nie jest tak uniwersalny jak "Samotni" czy "Ciemnoniebieski Świat". Trzeba mieć w sobie trochę "czeskiej duszy" by móc się nim delektować. Co na szczęscie (dla mnie) ja robię :-)

ocenił(a) film na 9
Fyrste

co ty pieprzysz? jakiej "czeskiej duszy"?

__KLePA__

Mi się film bardzo podobał jak dla mnie to esencja "czeskości" a ten absurdalny humor i dystans wobec świata oddają fantastycznie magię tego dzieła.

ocenił(a) film na 10
Rimmi87

Zabili janka , janiczka janka nesto jelena .. ta scena wymiotla .. cudowne przejscie z atmoswery czarnej mszy (czy co to tam było) do wspaniałego utworu z orkiestrą .. sam film typowo czeski ale ogląda sie go bardzo przyjemnie pomimo tego ze nikt chyba nie powie 1 zdaniem o czym on własciwie był ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones